Leczenie choroby alkoholowej – czy można uwolnić się od uzależnienia?

01/08/2021 5 min

Wszystko zaczyna się od jednego, małego piwka wieczorem czy lampki wina do obiadu. Najpierw sięgasz po alkohol dla przyjemności, a za chwilę łapiesz się na tym, że tylko czekasz, aż wrócisz do domu i wypijesz choć trochę. Brzmi znajomo? Tak zaczyna się choroba alkoholowa. Jednak przy odrobinie chęci i wsparciu bliskich można nauczyć się na nowo żyć bez tej używki. Poznaj metody leczenia alkoholizmu.

Choroba alkoholowa dotyczy już prawie 1 miliona osób w Polsce. Tych, którzy piją szkodliwe, jest prawie trzykrotnie więcej. Liczby te szokują, jednak uświadamiają także, że nie jesteś sam. Nie tylko Ty masz problem i zmagasz się z tą chorobą. Codziennie setki osób w całej Polsce wstają z mocnym postanowieniem poprawy i starają się wyjść z nałogu, aby móc znowu żyć jak dawniej. Jest to możliwe, ale potrzebujesz do tego wsparcia.

Objawy choroby alkoholowej, czyli kiedy należy zgłosić się na terapię?

Obcy ludzie, znajomi, ale także rodzina często nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji, w jakiej znalazł się ktoś inny. Nic dziwnego. Wielu chorych stara się ukrywać swoje trudności. Jednak w pewnym momencie przestaje to być możliwe, a sytuacja wymyka się spod kontroli.

Wbrew pozorom nie każdy, kto pije dużo i często, cierpi na chorobę alkoholową i musi zgłosić się na terapię. Oprócz regularnego spożywania napojów wyskokowych, muszą wystąpić co najmniej trzy z sześciu poniższych objawów:

  • „głód alkoholowy”, czyli silne pragnienie picia,
  • brak kontroli nad swoim zachowaniem w zakresie picia,
  • potrzeba wypicia większej ilości alkoholu, aby móc osiągnąć oczekiwane efekty,
  • zaniedbywanie innych sfer życia na rzecz picia,
  • fizjologiczne objawy zespołu odstawiennego, jak drżenie rąk, wymioty, bezsenność, lęki, omamy wzrokowe i słuchowe itp.,
  • niepowstrzymane picia mimo świadomości szkodliwego działania alkoholu.

Jeśli zauważyłeś u siebie, któryś z wyżej wymienionych objawów, rozważ rozmowę z kimś bliskim, kto wesprze Cię w walce o zdrowie. Możesz też skontaktować się ze specjalistą z naszego ośrodka terapii uzależnień, który pomoże szybko wprowadzić odpowiednie leczenie choroby alkoholowej. Ma to bardzo duże znaczenie dla nie tylko dla Twojego życia, ale także najbliższej rodziny. Warto także pomyśleć o zgłoszeniu się na terapię uzależnienia od alkoholu. Im wcześniej, tym lepiej dla wszystkich.

Nadmierne picie alkoholu – leczenie choroby alkoholowej

Zastanawiasz się, jak leczyć alkoholizm? Diagnozą choroby alkoholowej zajmują się wyłącznie lekarze psychiatrzy przy wsparciu psychologów oraz specjalistów psychoterapii uzależnień. Nikt, poza wykwalifikowanymi do tego osobami, nie jest w stanie określić, czy zmagasz się z chorobą czy nie. Jednak to bliscy i znajomi mają z Tobą największy kontakt, dlatego ich sugestie na temat uzależnienia warto potraktować poważnie i niezwłocznie zgłosić się po pomoc do specjalisty.

Pamiętaj, że w Centrum Terapii Uzależnień Empatia nikt nie będzie oceniać Twojego zachowania, ani pouczać Cię o tym, co jest dobre lub jak powinieneś postępować. Priorytetem naszych terapeutów jest udzielenie pacjentom pomocy w nauce życia bez picia. Nie musisz także obawiać się tego, jak odbierze Cię społeczeństwo. Odwyk od alkoholu wymaga dużej odwagi i samodyscypliny. To czyn godny pochwały i uznania.

Leczenie w klinice terapii uzależnień – jak wygląda?

Pierwszy krok terapii alkoholowej to ustalenie, czy jest konieczność przeprowadzenia odtrucia organizmu. Czas trwania detoksu jest uzależniony od stanu zdrowia, jak i nawyków związanych z piciem. Zdarza się, że niezbędna jest farmakoterapia, jednak o tym decyduje lekarz.

Następnym etapem jest zdiagnozowanie przyczyny choroby. Warto pamiętać, że na jej pojawienie się ma wpływ wiele czynników. Wśród nich wymienia się wiek inicjacji alkoholowej, rodzinę, środowisko wychowawcze, jak i predyspozycje biologiczne. Nie bez znaczenia jest także sytuacja życiowa osoby chorej oraz doświadczenie przez nią straty czy trudnych emocji, z którymi nie może sobie poradzić.

Dlatego leczenie alkoholizmu skupia się przede wszystkim na psychoterapii indywidualnej i/lub grupowej. Na osobistych spotkaniach z terapeutą specjalista będzie próbował odkryć prawdziwą przyczynę problemu i nakierować Cię na rozwiązanie go, a także nauczy Cię radzić sobie z emocjami. Z kolei na grupowych zajęciach będziesz mieć możliwość „zobaczenia się w lustrze”. Współpraca z innymi, którzy przeżywają to samo co Ty, pozwala spojrzeć na chorobę z dystansu, dostrzec swoje zachowania i zrozumieć to, jak one wpływają na innych.

Leczenie w klinice terapii uzależnień jest jedną z najbardziej intensywnych metod walki z alkoholizmem. Pobyt w ośrodku pozwala skupić się wyłącznie na sobie bez konieczności konfrontowania się ze znajomymi, którzy zachęcają do picia, rodziną w nieumiejętny sposób próbującą zachęcić do zerwania z nałogiem oraz pracodawcą, który wymaga pełnego skupienia się na zadaniach. Skuteczność terapii antyalkoholowej ocenia się na 30-40%. Wbrew pozorom to bardzo dużo, a wyniki są porównywalne do efektywności leczenia chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca czy nadwaga.

Walka z alkoholem jest trudna i wyczerpująca. Wymaga pracy, konsekwencji i samodyscypliny. Jednak dzięki pełnemu zaangażowaniu i wsparciu bliskich można z powodzeniem nauczyć się żyć bez alkoholu i na nowo czerpać z tego radość.

Terapia odwykowa – jaką rolę w walce z uzależnieniem odgrywa rodzina?

Jedną z przyczyn uzależnień jest brak umiejętności radzenia sobie z emocjami. Wiele osób sięga po używki lub zaczyna grać w gry hazardowe, ponieważ jest to przyjemne i pomaga na chwilę oderwać się od nieprzyjemnych myśli. Aby pacjent mógł z tym skończyć i zdecydować się na leczenie, powinien sam zdać sobie sprawę z wagi problemu. Nie bez znaczenia jest także wsparcie najbliższych. Dowiedz się więcej.

Rodzina to najważniejsza jednostka społeczna. To od niej zależy funkcjonowanie nie tylko poszczególnych osób, ale całego społeczeństwa. Jedną z jej najważniejszych funkcji jest stworzenie wszystkim członkom, a zwłaszcza dzieciom, właściwych warunków do życia i rozwoju. Oprócz tego odgrywa szczególnie ważną rolę w terapii odwykowej. Zobacz, jaką.

Rodzina a uzależnienie

Każdy początkujący alkoholik, narkoman czy hazardzista stara się ukryć przed najbliższymi swój problem. Jednak prędzej czy później uzależnienie zaczyna coraz bardziej wpływać na funkcjonowanie rodziny. Początki zazwyczaj są bardzo niewinnie. Chory zaczyna zapominać o ważnych wydarzeniach, unikać spotkań rodzinnych oraz przebywania razem i źle interpretować intencje bliskich. Staje się także bardziej nerwowy i pobudzony oraz często wywołuje kłótnie z różnych błahych przyczyn.

Nałogu nie da się jednak ukrywać w nieskończoność. Pewnego dnia bliscy przypadkiem odkrywają prawdę, co prowadzi do spadku zaufania i wzajemnego szacunku. Zdarza się, że chorzy postawieni „przed faktem dokonanym” zaprzeczają problemowi i zaczynają udawać, że nic się nie dzieje. Często także podejmują próbę utrzymania abstynencji, co na jakiś czas uspokaja bliskich.

Jednak po pewnym czasie konflikt zaczyna ponownie narastać, co często prowadzi do kłótni, a nierzadko do przemocy psychicznej i fizycznej. W rezultacie poziom i jakość życia rodziny ulegają znacznemu pogorszeniu. Jest to najwyższy czas na to, aby poszukać wsparcia „na zewnątrz” w specjalnych ośrodkach, takich jak Centrum Leczenia Uzależnień Empatia, które oferują terapię odwykową.

To miejsce, gdzie pracują młodzi i odpowiednio wykwalifikowani specjaliści psychoterapii uzależnień oraz lekarz psychiatra. To eksperci, którzy z zapałem podchodzą do swojej pracy i starają się udzielić każdej potrzebującej osobie indywidualnego wsparcia w walce o zdrowie, a często nawet i życie.

Funkcja rodzina w terapii uzależnień

Utrzymanie abstynencji przez osobę uzależnioną zależy od trzech czynników: zmian osobowościowych, umiejętności prawidłowego funkcjonowania w trudnych sytuacjach, jak i wsparcia najbliższego środowiska, czyli rodziny. Przyjazna obecność najbliższych wpływa na funkcjonowanie chorego, jak i podejmowane przez niego decyzje, a nawet na poczucie własnej wartości. Ma także bezpośredni wpływ na jego leczenie.

Osamotnienie i/lub odrzucenie przez krewnych może działać bardzo zniechęcająco na uzależnionego, przez co nie będzie chciał podjąć terapii odwykowej. Jednak wsparcie nie może być także okazywane zbyt szybko lub w nieprawidłowy sposób, aby chory nie zmienił swojej decyzji odnośnie do pobytu w klinice terapii uzależnień.

Dlatego nie tylko osoba z nałogiem, ale także jej rodzina powinna poddać się psychoterapii. Jest to niezbędne do tego, aby każdy jej członek mógł:

  • zrozumieć sytuację, w jakiej się znalazł i to, jak ona wpływa na jego życie,
  • zmienić swoje podejście do osoby uzależnionej,
  • przepracować wszystkie doświadczone krzywdy,
  • nauczyć się radzić sobie z emocjami i wyrażać je,
  • wypracować nowe schematy reagowania w trudnych sytuacjach.

Podczas terapii można nauczyć się, jak prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie, mimo bycia członkiem rodziny dysfunkcyjnej, oraz jak wspierać osobę uzależnioną w jej walce o trzeźwość i zdrowie.

Zadania rodziny w leczeniu uzależnień

Jako małżonek, dziecko lub rodzic osoby uzależnionej z pewnością chcesz pomóc choremu bliskiemu. Dlatego starasz się ze wszystkich sił zachęcić go do skorzystania z oferty ośrodka dla uzależnionych i stworzyć doskonałe warunki do zachowania abstynencji. Pamiętaj, że mimo iż pozostajesz w bliskiej relacji z alkoholikiem, narkomanem czy hazardzistą, nie jesteś odpowiedzialny za jego czyny i nie możesz zmusić go do podjęcia leczenia uzależnień.

Twoim zadaniem jest:

  • wykazywać się empatią na co dzień,
  • być cierpliwym i opanowanym w stosunku do osoby uzależnionej,
  • zmienić podejście do bliskiej osoby z uzależnieniem – uświadomić sobie, że nie jest zła, tylko chora i należy jej pomóc,
  • poznać specyfikę danego uzależnienia oraz mechanizmy jego działania,
  • doceniać jakiekolwiek postępy w kierunku abstynencji,
  • stawiać realistyczne oczekiwania wobec chorego,
  • nauczyć się rozmawiać z osobą z nałogiem bez oskarżania itp..

Pamiętaj, że terapia w poradni leczenia uzależnień może trwać lata, mimo szczerych chęci i zaangażowania chorego. Co więcej, w jego trakcie mogą zdarzać się nawroty, a zakończenie terapii nie oznacza, że problem nie wróci w przyszłości. Dlatego nie oczekuj, że krewny skończy z nałogiem po jednej sesji psychoterapii, tylko daj mu czas.

Każdy uzależniony może przestać pić, zażywać środki psychoaktywne, grać w gry hazardowe czy używać telefonu. Jest tylko jeden warunek: naprawdę musi tego chcieć. Nie wolno o tym zapominać.

Dane
kontaktowe

Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień Empatia

Lokalizacja
Lawendowa 6, 09-400 Maszewo

Rejestracja, zapytania
(+48) 531 425 057

E-mail
kontakt@osrodekempatia.pl

NIP: 744-151-54-41

REGON: 369145818

Zobacz mapę dojazdu

    Skorzystaj z
    formularza kontaktowego