Leczenie alkoholizmu

Uzależnienie od alkoholu to choroba, która potrafi zniszczyć wszystko. Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu EMPATIA to profesjonalna pomoc w wyjściu z uzależnienia. Leczenie alkoholizmu to złożony proces terapeutyczny, w którym jako specjaliści możemy pomóc. Nasz prywatny ośrodek uzależnień EMPATIA zapewnia profesjonalną terapię choroby alkoholowej, która będzie początkiem nowej drogi życia. Psychoterapia uzależnień w formie grupowej i indywidualnej to nieoceniona pomoc dla osób uzależnionych.

leczenie alkoholizmu - terapia dla alkoholików

Alkoholizm – definicja, przyczyny i objawy

Uzależnienie od alkoholu jest chorobą, która polega na upośledzeniu kontroli spożywania napojów alkoholowych. Choroba alkoholowa dotyka osoby w każdym wieku bez względu na status społeczny oraz wykonywany zawód.

leczenie choroby alkoholowej

Choroba alkoholowa – co to jest?

Choroba alkoholowa, czyli alkoholizm, ma często powiązania kulturowe. Picie alkoholu towarzyszy rozmaitym okazjom, świętowaniu czy jest formą relaksu po ciężkim dniu. Dlatego granica między chorobą alkoholową a brakiem nałogu jest trudna do uchwycenia. Definicja uzależnienia mówi, że choroba alkoholowa zaczyna się w momencie, gdy odczuwamy potrzebę czy przymus picia a nasze życie w dużej mierze koncentruje się na alkoholu, staje się on jedynym sposobem na radzenie sobie z emocjami i stresem.


Choroba alkoholowa do pewnego stopnia rozwija się w sposób niezauważalny. Bardzo często osoby uzależnione nie potrafią określić momentu, w którym stały się uzależnione od alkoholu.

Przyczyny alkoholizmu

 • Czynniki psychologiczne, czyli wszystko to, co składa się na obraz siebie – samoocena, poczucie własnej wartości oraz cechy charakteru. To, co myślimy o sobie, jak spostrzegamy siebie i czy akceptujemy siebie.

 • Czynniki społeczne, czyli to, w jakim żyjemy społeczeństwie, czy spożywanie alkoholu jest w danym środowisku akceptowalne, czy normą jest codzienne spożywanie alkoholu, to jakich mamy znajomych, gdzie pracujemy i czym się zajmujemy – to wszystko może wpływać na spożywanie alkoholu.

 • Czynniki genetyczne, jeżeli w naszej najbliższej rodzinie występowało uzależnienie od alkoholu, istnieje większa szansa na otrzymanie predyspozycji uzależnieniowych.


Trzy powyższe czynniki są przyczynami choroby alkoholowej, jednak nie zawsze muszą zakończyć się uzależnieniem od alkoholu. Leczenie alkoholizmu to trudny i złożony proces – poznawania i uczenia się siebie samego od nowa oraz rozpoczęcie nowego stylu życia.

terapia uzależnienia od alkoholu

Objawy uzależnienia od alkoholu

 • Głód alkoholowy, czyli silne pragnienie oraz przymus picia

 • Zespół abstynencyjny – występuje po przerwaniu picia lub gdy poziom alkoholu w organizmie spadnie wywołując dyskomfort.

 • Objawy zespołu abstynencyjnego to między innymi:

  • drżenie​

  • wymioty

  • zlewne poty

  • skoki ciśnienia tętniczego

  • zaburzenia snu lub jego brak

  • drażliwość

  • halucynacje

 • Upośledzenie kontroli - pojawia się trudność w konsekwencji planowania picia. Często wcześniejsze założenia dotyczące ilości wypijanego alkoholu nie udają się. Osoba uzależniona wypija więcej niż zaplanowała.

 • Zmiana tolerancji - podczas początkowych etapów uzależnienia ilość wypijanego alkoholu wzrasta jednak wraz z rozwojem uzależnienia od alkoholu tolerancja na niego może się zmniejszyć.

 • Koncentracja życia na piciu - osoba uzależniona zaczyna skupiać się na alkoholu pomijając inne aspekty swojego życia. Pojawia się tutaj ograniczenie zainteresowań, które wcześniej sprawiały satysfakcję, życie zaczyna się koncentrować tylko na alkoholu.

 • Picie pomimo wiedzy o szkodliwości – osoba uzależniona jest świadoma swoich problemów wynikających z picia, jednak w dalszym ciągu pije alkohol. Pomimo problemów głód alkoholowy jest tak silny, że nie potrafi go kontrolować.

Współwystępowanie z innymi problemami

Alkoholizm niesie za sobą wiele konsekwencji, m. in. zdrowotnych, społecznych i psychologicznych. Choroba alkoholowa może nieść za sobą wiele innych chorób jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, polineuropatię, stłuszczenie i marskość wątroby, neuropatię wzrokową, otępienie, przewlekłe zapalenia trzustki, zaburzenia psychiczne, zaburzenia lękowe, depresję, problemy seksualne, różnego rodzaju urazy, zaburzenie odporności, zapalenie błony śluzowej żołądka i żylaki przełyku, nowotwory, chorobę wrzodową, perforacje, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia hormonalne i wiele innych.

Jak sprawdzić, czy jestem uzależniony od alkoholu?

Żeby sprawdzić, czy jesteś osobą uzależnioną warto zapoznać się z objawami uzależnienia, które występują w chorobie alkoholowej. Jeżeli z sześciu objawów występują trzy warto zwrócić się o pomoc do specjalisty zajmującego się leczeniem alkoholizmu w celu głębszej diagnozy choroby alkoholowej.

leczenie uzależnienia od alkoholu

Fazy uzależnienia

W rozwoju uzależnienia od alkoholu występuje kilka faz rozwoju choroby alkoholowej. Granica pomiędzy danymi fazami jest często niezauważalna i osoba uzależniona nie zdaje sobie sprawy, że jej picie zabrnęło tak daleko.

Występujące fazy to:

1. Faza picia towarzyskiego

Ta faza alkoholowa może trwać bardzo długo i w tym czasie nie wzbudzać podejrzeń u najbliższych. W fazie tej osoba pijąca sięga po alkohol okazjonalnie. Osoba, która posiada predyspozycje do uzależnienia traktuje alkohol jako źródło przyjemności i odprężenia. Z czasem picie okazjonalne zaczyna nabierać większej częstotliwości i ilości wypijanego alkoholu.

2. Faza ostrzegawcza

W tej fazie najistotniejszym czynnikiem, który mówi o postępie choroby alkoholowej jest tzw. palimpsest, czyli „urwany film”, niepamięć z minionego picia alkoholu. Polega to na tym, że osoba pijąca jest świadoma, jednak nie jest w stanie przypomnieć sobie, co się wydarzyło. W tej fazie intensywność picia jest już zwiększona, pojawiać się może picie w ukryciu przed bliskimi, picie w samotności, bez tzw. „okazji”. W tej fazie pojawiają się wyrzuty sumienia, poczucie winy. Osoba uzależniona zdaje sobie sprawę z tego, że pije dużo i często - jednak gdy najbliższe otoczenie zaczyna zwracać uwagę na ilość i sposób spożywanego alkoholu - reaguje złością i agresją.

3. Faza krytyczna

W tej fazie uzależniony ma ogromne trudności w kontrolowaniu picia alkoholu. Czasami mogą wystąpić okresy abstynencji, jednak nie trwają one długo. W tej fazie uzależniony traci zainteresowanie czymkolwiek innym, pojawiają się trudności w relacjach z bliskimi oraz zaniedbanie rodziny. Pomimo picia alkoholu uzależniony czuje się coraz gorzej psychicznie. Poczucie winy, bezradności, pustki są bardzo silne.

4. Faza chroniczna

Osoba znajdująca się w tej fazie spożywa alkohol niemal bez przerwy. Bardzo często zaczyna od rana. W organizmie utrzymuje się wysoki poziom alkoholu. Próby wyjścia i utrzymania abstynencji kończą się często zespołem odstawiennym, czyli ogólnym osłabieniem, wymiotami, drżeniem, lękami, zaburzeniami snu. Pijący często sięga po różnego rodzaju alkohole niekonsumpcyjne przez co jeszcze bardziej szkodzi swojemu organizmowi.

jak leczyć alkoholizm

Leczenie uzależnienia od alkoholu – jak leczyć alkoholizm?

Do leczenia uzależnienia od alkoholu trzeba dojrzeć. Zazwyczaj osobie uzależnionej od alkoholu wydaje się, że to wyłącznie jej problem i że upora się z tym sama. W efekcie szkodzi sobie i swojemu otoczeniu jeszcze bardziej. Zagłębia się uzależnieniu. Często doprowadza do sytuacji problematycznej, która staje się przełomowym momentem w podjęciu decyzji o rozpoczęciu leczenia. Nierzadko wpływ na tę decyzję mają najbliżsi. Początkowa motywacja zewnętrzna pod wpływem odpowiedniej terapii może się przemienić w motywację wewnętrzną, kiedy to uzależniony w pełni świadomy swojej choroby alkoholowej sam podejmuje decyzję o dalszym leczeniu.

Leczenie odwykowe – detoks alkoholowy

Jakie są sposoby leczenia alkoholizmu?

Leczenie alkoholizmu w zaawansowanym stanie powinno rozpocząć się od odtrucia osoby uzależnionej w specjalistycznym miejscu do tego przeznaczonym, pod odpowiednią opieką medyczną. Odtrucie zniszczonego alkoholem organizmu może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Nie wszystkie osoby chcące podjąć leczenie alkoholizmu wymagają odtrucia alkoholowego. Wszystko zależy od stanu zdrowia, ilości wypijanego alkoholu oraz częstotliwości picia.

Alkoholizm należy leczyć przede w odpowiednim miejscu – poradni leczenia uzależnień, gabinecie psychoterapii uzależnień lub ośrodku terapii odwykowej. Ważne jest by trafić do miejsca cieszącego się dobrą opinią, gdzie proces leczenia będzie odbywał się w przyjaznej i bezpiecznej atmosferze. Takie warunki sprzyjają rozwojowi motywacji wewnętrznej, która jest decydująca w procesie leczenia i trzeźwienia.

Techniki stosowane w leczeniu alkoholików

Etapy leczenia alkoholizmu

Leczenie choroby alkoholowej odbywa się poprzez psychoterapię indywidualną i grupową. Terapia indywidualna to praca sam na sam z terapeutą, który razem z pacjentem stara się dotrzeć do sedna problemu. Niezwykle ważne jest nawiązanie relacji terapeutycznej, czyli dobranie się pacjenta i psychoterapeuty w taki sposób, by mieć poczucie, że obie osoby doskonale się rozumieją i współgrają ze sobą. Terapia grupowa to przede wszystkim proces, który pozwala spojrzeć na swoją chorobę z dystansu i oczami innych uczestników grupy. To wspólna praca nad przyczynami, zachowaniami oraz sposobami radzenia sobie w różnych sytuacjach dnia codziennego. Uczestnicy są jak zwierciadło, w którym możemy się przejrzeć i dostrzec to, czego wcześniej nie zauważaliśmy. Uzależniony otrzymuje wsparcie, ale przede wszystkim informację zwrotną na temat swojego postępowania. W procesie leczenia choroby alkoholowej ważnym jest uświadomienie sobie mechanizmów rządzących zachowaniem uzależnionego oraz sposobu jego myślenia i postrzegania rzeczywistości.

Leczenie uzależnienia rozpoczyna się przede wszystkim od diagnozy. Często objawy są na tyle oczywiste, że etap ten jest pomijany. Dla osób, które nie do końca zdają sobie sprawę ze swojego uzależnienia niezbędna okazać się może wizyta u specjalisty psychoterapii uzależnień, który postawi odpowiednią diagnozę. Od siły i głębokości uzależnienia, ale przede wszystkim od tego, jak funkcjonuje osoba dotknięta chorobą alkoholową zależy dalszy sposób postępowania. W niektórych przypadkach wymagana jest detoksykacja organizmu, ale bardzo często nie jest wymagana. Żeby zmniejszyć skutki zespołu abstynencyjnego można włączyć farmakoterapię w proces leczenia. O dalszych etapach leczenia decyduje przede wszystkim to, czy dana osoba jest w stanie sama zaprzestać spożywania alkoholu. Jeśli tak, to może rozpocząć psychoterapię indywidualną w poradni leczenia odwykowego w trybie ambulatoryjnym lub w prywatnym gabinecie psychoterapii uzależnień. Jeśli samodzielne odstawienie alkoholu nie jest możliwe należy rozpatrzyć detoksykację organizmu i rozpoczęcie leczenia w ośrodku terapii zamkniętej. Pobyt w ośrodku jest najbardziej intensywną formą terapii, ale też i najskuteczniejszą, gdyż wymaga sporego zaangażowania i sporego wkładu pracy własnej w proces leczenia.

Ile trwa terapia dla alkoholików?

Terapia alkoholowa powinna trwać od dwóch do ośmiu tygodni. W takim przedziale pracuje się na etapie terapii podstawowej. Zalecany czas to cztery tygodnie – jest to minimum do nabycia odpowiednich technik radzenia sobie z głodem alkoholowym, rozpoznawaniu wyzwalaczy zewnętrznych i wewnętrznych oraz rozpoznawaniu, nazywaniu i wyrażaniu emocji. Etap terapii podstawowej jest wstępem do dalszego leczenia po wyjściu z ośrodka leczenia alkoholizmu. Etap terapii pogłębionej rozpoczyna się w momencie, gdy dana osoba zaakceptuje fakt własnego uzależnienia, nauczy się radzić sobie z głodem alkoholowym.

terapia alkoholowa

Terapia dla alkoholików – jaki jest cel?

Celem terapii alkoholowej jest nauka funkcjonowania w otaczającej rzeczywistości bez alkoholu. Abstynencja i podstawowe umiejętności radzenia sobie z chorobą alkoholową, czyli z głodem i wyzwalaczami, jest podstawą do nauki nowego stylu życia. Leczenie alkoholizmu ma za zadanie nauczenie umiejętności społecznych, które w czasie aktywnego uzależnienia znikają. Umiejętności społeczne są podstawowym elementem funkcjonowania zdrowego człowieka. Wiele osób uzależnionych zauważa, że ich głównym problemem jest nie samo picie, ale nieumiejętność trzeźwego funkcjonowania w rzeczywistości.

Co po zakończeniu terapii alkoholowej?

Należy pamiętać, że pobyt w ośrodku terapii uzależnień nie oznacza zakończenia procesu leczenia. Pobyt w ośrodku zapewnia niezbędną wiedzę na temat uzależnienia i mechanizmów nim rządzących. Trzeba jednak nadal nad sobą pracować. Jest to proces długotrwały i złożony. Po wyjściu z ośrodka zaleca się dalszy kontakt z ośrodkiem i terapeutami, psychoterapię indywidualną oraz grupową w trybie ambulatoryjnym, uczestniczenie w grupach wsparcia.

Zalecenia po terapii

Zespół abstynencyjny

Po zakończonej terapii alkoholowej w stacjonarnym ośrodku leczenia alkoholizmu zaleca się kontynuowanie terapii u psychoterapeuty uzależnień. Podczas psychoterapii ambulatoryjnej można nabyć dalsze umiejętności niezbędne do trzeźwego funkcjonowania. W początkowym etapie leczenia z alkoholizmu zaleca się ograniczenie bądź w miarę możliwości ograniczenie sytuacji wyzwalających np. imprez lub spotkań ze znajomymi, gdzie wiemy, że będzie spożywany alkohol. Zalecane jest spotkanie u psychoterapeuty uzależnień minimum raz w tygodniu, uczestniczenie w różnego rodzaju grupach wsparcia, mitingach AA w celu budowania swojej własnej sieci wsparcia stworzonej z osób trzeźwych i zdrowiejących. Zalecany jest też kontakt z ośrodkiem, w którym odbyła się terapia.

Alkoholowy zespół abstynencyjny zwany jest inaczej alkoholowym zespołem odstawiennym. Występuje u osób uzależnionych od alkoholu i pojawia się po odstawieniu alkoholu lub znacznym ograniczeniu przyjmowania jego dawek. Do typowych objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego należą: drgawki i drżenie rąk, ból głowy, utrata apetytu, nudności, biegunka, wymioty, nadciśnienie tętnicze, bóle mięśni, wzmożona potliwość, niepokój, lęki i rozdrażnienie, problemy ze snem. Z reguły objawy te ustępują samoistnie, jednak przy i ich znacznym nasileniu czasem wymagana jest interwencja lekarska i hospitalizacja.

Czy można wyzdrowieć z alkoholizmu?

Choroba alkoholowa jest procesem złożonym i długotrwałym. Wymaga dużego zaangażowania ze strony osoby uzależnionej i sporych nakładów pracy w proces zdrowienia i trzeźwienia. Przede wszystkim stosowanie się do zaleceń psychoterapeuty uzależnień, przezwyciężanie głodów alkoholowych i nawrotów może owocować brakiem powrotu do uzależnienia. Żeby wyzdrowieć trzeba zmienić swoje podejście do kwestii abstynencji i przede wszystkim styl życia – bez tego nie ma mowy o całkowitym wyleczeniu.

terapia antyalkoholowa

Alkoholik a rodzina i bliscy

Warunkiem postępów w trzeźwieniu jest przepracowanie poczucia winy i krzywdy wyrządzonych sobie i bliskim. Niezwykle ważne jest wsparcie bliskich dla osoby uzależnionej, próba porozumienia się, ciepło i akceptacja choroby. Integralnym elementem trzeźwienia jest wyjaśnienie wzajemnych relacji oraz próba naprawy wyrządzonych krzywd. Odbudowanie relacji z dziećmi niekiedy rozciąga się w czasie i bywa bardzo bolesne.


Początkowo najtrudniejsza jest niska bądź zerowa motywacja osoby pijącej do podjęcia leczenia. Bliscy szukają różnych argumentów, sposobów na to, aby zmotywować osobę pijącą do podjęcia leczenia. Często występującą formą jest przymus do podjęcia leczenia pod postacią groźby rozwodu, wyprowadzenia się z domu lub straszenie leczeniem przymusowym. Osoba uzależniona działa pod wpływem silnych mechanizmów uzależnienia. Żyje w iluzji, nie dostrzega i ucieka od przyznania się przed samym sobą i innymi, że ma problem.

Co zrobić, by namówić alkoholika na leczenie?

Jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu?

Przede wszystkim należy zacząć od rozmowy. Czasem nakłonienie osoby uzależnionej do rozpoczęcia leczenia jest niezwykle trudne i spotyka się z odmową, odrzuceniem i zaprzeczeniem problemu. Należy umówić osobę uzależnioną z psychoterapeutą uzależnień, który postara się przełamać opór i postawi odpowiednią diagnozę. Z reguły jest tak, że łatwiej nam przyjąć słowa obcego człowieka będącego specjalistą w danej dziedzinie niż to, co mówią najbliżsi.

Pomoc osobie uzależnionej należy zacząć od poszerzenia naszej wiedzy na temat choroby alkoholowej. W tym celu należy udać się do psychoterapeuty uzależnień, gdzie zostaniemy wyposażeni w elementarną wiedzę i sposobach postępowania z osobą uzależnioną. Tę wiedzę należy uzupełnić fachową literaturą – psychoterapeuta poinformuje nas co możemy przeczytać w interesującym nas temacie.

Terapia dla współuzależnionych

DDA – Dorosłe Dzieci Alkoholików

Współuzależnienie jest problemem głębszym niż nam się początkowo wydaje. Często bywa tak, że bliscy osoby uzależnionej sami mają problemy z wieloma aspektami swego funkcjonowania. Mają poczucie winy i wstydu, popełniają wiele błędów i często tworzą uzależnionemu warunki do picia. Wydaje im się, że go chronią a tymczasem nieświadomie go w tym wspierają. By to zmienić, niezbędne jest nabycie elementarnej wiedzy na temat uzależnienia od alkoholu i sposobów postępowania z uzależnionym. Należy udać się do specjalisty psychoterapii uzależnień, gdzie uzyska się należyte wsparcie i elementarną wiedzę.

Termin Dorosłe Dzieci Alkoholików wywodzi się z samopomocowych grup wsparcia działających na bazie przejętego z ruchu AA programu Dwunastu Kroków. Stworzono je z myślą o osobach dorastających w rodzinach dysfunkcyjnych, gdzie przynajmniej jedno z rodziców było osobą uzależnioną od alkoholu i nie wywiązywało się ze swoich podstawowych zobowiązań wobec dziecka. W związku z tym, osoby te wykształciły w sobie cechy ułatwiające im funkcjonowanie w takiej rodzinie. Cechy te oddziałują na dalsze funkcjonowanie jako dorosłego człowieka i często są źródłem osobistych problemów. Grupy DDA opierają się na założeniu, że pomoc w rozwiązaniu tych problemów mogą przynieść grupy wsparcia osób, które miały podobne przeżycia i doświadczenia.

Terapia antyalkoholowa w Ośrodku EMPATIA

Celem terapii alkoholowej jest nauka funkcjonowania w otaczającej rzeczywistości bez alkoholu. Abstynencja i podstawowe umiejętności radzenia sobie z chorobą alkoholową, czyli z głodem i wyzwalaczami, jest podstawą do nauki nowego stylu życia. Leczenie alkoholizmu ma za zadanie nauczenie umiejętności społecznych, które w czasie aktywnego uzależnienia znikają. Umiejętności społeczne są podstawowym elementem funkcjonowania zdrowego człowieka. Wiele osób uzależnionych zauważa, że ich głównym problemem jest nie samo picie, ale nieumiejętność trzeźwego funkcjonowania w rzeczywistości.

4.9
107 opinii
odwyk od alkoholu

Skontaktuj się z nami

Zrób ten pierwszy krok i zadzwoń. Leczenie uzależnień nie ma boleć a trzeźwienie powinno być drogą pełną spokoju i radości.

(+48) 530 328 040

NIP: 9281968702

Tel.: 725421229